3 snadné rituály vám podpoří psychiku a duševní zdraví

Negativní zprávy, omezení, nejistota a strach z budoucnosti na nás v současné době útočí ze všech stran. Svěrák, který tlačí na naší psychiku se čím dál více utahuje. Kromě světové situace neprospívá našemu duševnímu zdraví ani zimní období s nedostatkem světla a tepla. Naštěstí se můžeme bránit tomuto tlaku, který způsobuje nervozitu, celkovou nepohodu a zhoršuje náš spánek. Máme pro vás pár osvědčených tipů, které i vám pomohou cítit se lépe.

Až pětinu obyvatel naší republiky trápily po začátku pandemie Covid-19 minimálně středně těžké deprese. Dokládá to průzkum Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR. Největší problémy přitom měly ženy, kterým se snížil příjem. Aktuální čísla zatím nemáme k dispozici, ale můžeme odhadovat, že tento trend ještě posílil. Mezi špatnou náladou a propuknutím depresí přitom vede velmi tenká linie. A mnohem lepší je komplikacím předcházet, než je později řešit. Jak tedy postupovat, pokud se cítíte ve stresu, míváte špatnou náladu, nedostatek energie a nevidíte světlo na konci tunelu? Přidejte do své denní rutiny 3 jednoduché rituály, které vám posvítí na cestu a vyvedou vás z temných myšlenek.

1. Nová aktivita

Zařaďte do svých plánů nějakou novou činnost, kterou jste vždy chtěli zkusit nebo rozvíjet. Vyhledejte si na Youtube.com návod, jak začít kreslit, připravit poklady mexické kuchyně, zlepšit se v cizích jazycích či se ponořit do hlubin meditace. Nikdy není pozdě na nové věci a teď je ideální čas.

TIP: Uvolněte endorfiny a zapoťte se. Výzkumy prokázaly, že fyzické cvičení přirozeně a efektivně zmírňuje úzkosti i mírné a střední deprese. Nedávná studie provedena Školou veřejného zdraví na Harvardově univerzitě zjistila, že již 15 minut běhu nebo 60 minut chůze denně snižuje riziko vážných depresí o 26 %. Nezáleží na věku ani kondici. Nejčastější překážkou je silný pocit únavy a vyčerpání. Fyzická aktivita je ale přitom naopak velmi mocným zdrojem energie, který únavu odbourává. Slibte si třeba 10minutovou vycházku, kterou zvládnete. A klidně se může stát, že jakmile vyrazíte, nalije se vám síla do žil a projdete se dál, než jste původně zamýšleli.

Nová aktivita

2. Životní nadhled

Budujte si životní nadhled a nezapomínejte na známý citát, že „nejhorší smrt je z vyděšení“. Toto období je sice velmi náročné, ale naši předci se během morových pohrom nebo válek určitě dostávali do svízelnějších situací. Buďte otevřeni zajímavým knížkám a filmům, které pomohou vnímat realitu jinýma očima. Zkuste se zbavit zkostnatělých zvyků, které brání čerstvému závanu spontánnosti a odvahy. TIP: Celosvětově patří mezi nejvíce motivující tyto tituly:

Knihy

„Skutečně věřím, že se může stát něco kouzelného, když čtete dobrou knihu.“ J.K. Rowling -  spisovatelka, autorka knih o Harry Potterovi

Filmy

Sledování filmů

3. Novinka v jídelníčku

Přidejte do své stravy složku, která pomůže zharmonizovat vaše tělo i mysl. Například kvalitní a autentický zelený čaj obsahuje vzácnou amino kyselinu L-Theanine, která pomáhá tělo přirozeně zklidňovat a relaxovat. Zelený čaj podporuje dentální zdraví, normální váhu, vitalitu, ale také duševní zdraví a funkce mozku. Ochutnejte naši Matchagu - unikátní kombinaci japonského zeleného čaje Matcha s vitální houbou Chagou z Finska. Šálek lahodného nápoje chutná jako výborný zelený čaj a pomůže vám relaxovat, povzbudí mozek i metabolismus. V této době určitě oceníte i podporu imunity.

TIP: Pokud vás neláká každodenní pití zeleného čaje, vyzkoušejte Matchagu ve formě veganských kapslí.

Video - Jak připravit Matchagu