Jak na zánět močových cest II. – prevence a léčba

V pokračování článku o zánětech močových cest se věnujeme konkrétním možnostem léčby a především prevence tohoto nepříjemného onemocnění.

Příčiny zánětů močových cest

Pro účinný boj s častými záněty močových cest je důležité chápat příčiny a rizikové faktory vzniku tohoto onemocnění. Prevence vzniku zánětů by měla být základem v dlouhodobé strategii proti opakujícím se problémům. Pokud hledáte základní informace o zánětu močové trubice nebo močového měchýře, jeho příčiny a prvotní příznaky, doporučujeme přečíst I. část článku – příznaky a příčiny častých zánětů močových cest.

Odolnost vůči zánětům močových cest – prevence a léčba

Pravidlo číslo 1 je dodržovat ideální pitný režim – princip je jednoduchý. Pokud pijeme dostatek vody, bakterie doslova vyplavíme z těla, protože nejsou schopny se udržet na stěnách sliznic. Jídelníček stanovíme dle pravidel zdravého stravování + hodně kořenové zeleniny (vynikající na ledviny, zkuste ve formě polévky), okurek, cibule, česneku, zázvoru a bylinky podporující celý močový trakt. Vynikající je lichořeřišnice (ve formě tinktury), zlatobýl, přeslička, kopřiva. Brusinka je již pro veřejnost běžně známá, nejlépe ji pít ve formě 100% neslazené šťávy ředěné vodou.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) s protizánětlivými účinky
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus) s protizánětlivými účinky

Další účinné formy prevence a podpory léčby

  • doplňovat probiotika (ve formě kapslí a/nebo bílého jogurtu)
  • neodkládat močení, jít co nejdříve
  • preferovat vložky (bio verze, které neobsahují chlorem bělenou bavlnu) před tampony
  • neprochladnout – především ne bedra a vyvarovat se pocitu chladu od nohou
  • snížit konzumaci dráždivých nápojů – alkohol, káva, čaj, kakao
  • snížit nadměrnou konzumaci jednoduchých sacharidů (při kvašení se vytváří ideální podmínky pro masový výskyt patogenů) – např.
  • pečivo, koláče, čokoláda, cukr jako sladidlo, ovoce (ve velkém množství)
  • pravidelně relaxujte, abyste snížili hladinu stresu
  • v případě opakujících se potíží nezapomínejte posílit svůj imunitní systém, který si poradí s chronickými záněty

TIP: kontrolujte barvu moči. Čím tmavší, tím větší dehydratace a nutnost příjmu zvýšeného množství vody (čisté, neperlivé). Pro měření pH moči doporučujeme koupit v lékárně pH papírky, které vám okamžitě dle barvy ukáží aktuální stav.