Jarní detox

Jarní detox, detoxikace neboli očista. Je to snaha organismu vyloučit toxické látky, a to především skrze podporu funkce střev, jater, ledvin a lymfatického systému. Každoročně prezentované kontroverzní téma, které je pro někoho zajímavé, pro jiné již nikoliv. Pravdou je, že hlavní média jsou plná zaručených tipů, jak tělu na jaře odlehčit, ale většinou se jedná o stále se opakující povrchní informace, které nejdou do hloubky, nevysvětlují aktuální podstatu detoxu, ani jeho komplexní návaznosti na jednotlivé systémy v našem těle.
Mnoho odborníků a lékařů navíc snižuje význam detoxu a zastávají názor, že tělo má samočistící funkci a ovládá mechanismy, jak průběžně vylučovat toxický odpad. Detox v jakékoliv formě označují za pseudo-zdravotní přístup bez vědeckých důkazů. Ignorují však nespočet studií o benefitech půstů, kaloricky omezeného jídelníčku, specifických potravin/ nápojů typických pro detox či alarmující množství toxických látek, s kterými přicházíme každodenně do kontaktu. Jedná se o látky, které často kolují v naší krvi dlouhé roky, desetiletí nebo i navždy – například tzv. věčné chemikálie (perfluorované a polyfluorované sloučeniny neboli PFAS) mající na naše zdraví velice negativní dopady. Velmi často se jedná o karcinogeny, tedy látky přispívající ke vzniku rakoviny, hormonální disruptory, substance poškozující naši imunity, funkce mozku a mnohé další. Nikdy předtím organismus člověka nečelil tolika syntetickým chemickým látkám jako nyní a za milník je považována Průmyslová revoluce – před ní lidský organismus skutečně detox nepotřeboval, dobře se vypořádal s přirozeně se v těle vyskytujícími toxiny (odpadní látky každé buňky) + kontaminace z okolí byla nízká. Větším problémem byly infekce a paraziti. Od té doby (19. století) se postupně množství člověkem vytvořených chemikálií zvyšuje a exploduje po II. světové válce.
Co tedy můžeme dělat pro našeho zdraví?
Jaro je perfektním období, kdy tělo očistu zajisté docení. Postupů je několik, nejběžnější je odlehčení jídelníčku v kombinaci se zacílením na specifické byliny v pitném režimu + procedury + doplňky.
Na období, které je pro vás akceptovatelné a připravíte se na něj dopředu (typicky 1-3 týdny), vyřadíte z jídelníčku potraviny a nápoje zatěžující náš organismus – tzn že vynecháte maso, mléčné výrobky, vejce, pečivo, cukr, alkohol a kávu. Absolutně se vyhnete vysoce průmyslově zpracovaným potravinám, jako jsou sušenky, brambůrky, sladkosti, zmrzliny, snídaňové cereálie, instantní nudle, mražené potraviny, polotovary, fast food potraviny, uzeniny, atd. Jídelníček se tedy skládá primárně z ovoce, zeleniny, oříšků, ovesných vloček, rýže, čerstvých bylinek, olivového oleje, apod. Pokud je to pro vás náročné, zařaďte do jídelníčku i omezené množství kvalitního žitného chleba. Není potřeba se bát – tento základní přístup k detoxu není o hladovění a konzumaci chuťově odporných jídel či nápojů. Detox byste si měli užít 😊 Jiné, již podstatně striktnější formy detoxu, jako je půst, výplachy střev, apod jsou z našeho pohledu velice efektivní, ale vyžadují zkušenost, odbornější znalosti, mají více kontraindikací, proto se jim v tomto článku nebudeme věnovat.
Jak může vypadat vzorový jídelníček:
- Snídaně - ovesná kaše s čerstvým ovocem a lžičkou kokosového oleje
- Dopolední smoothie – rozmixujte banán, půlku avokáda, hrst borůvek (nebo jakékoliv vaše oblíbené ovoce)
- Oběd – zeleninové rizoto
- Svačina – hrst předem namočených oříšků
- Večeře – hustá zeleninová polévka nebo salát, třeba s quinoou, pohankou, apod
Jednotlivá jídla si můžete krásně doladit pomocí koření, čerstvých bylinek, omáček z rozmixované pečené zeleniny, atd – tipů je plný internet.
V pitném režimu dominuje neslazená neperlivá voda (ideálně filtrovaná), neslazená minerálka (max 0,7 l denně) a bylinné čaje v bio kvalitě (doporučujeme kopřivu, pampelišku, břízu nebo rovnou směsi určené pro detoxikaci).
Režim můžete obohatit o doplňky stravy: naše finská bio Chaga v kapslích/ sáčcích nebo zelené potraviny typu mladý ječmen, chlorela, spirulina. Doporučujeme vždy bio kvalitu a vyhýbat se zemi původu Čína.
Procedury, které vaše úsilí krásně podpoří, jsou dlouhé procházky, sauna, masáž a meditace.
Opravdu je potřeba si navrhovaný detox plán v klidu dopředu naplánovat, nakoupit suroviny, rozmyslet si jídelníček s lákavými recepty, zamluvit si masáž a obzvlášť první dny jarního detoxu mít klidový režim s minimem stresu a povinností. Detox za vás nikdo jiný neoddře, ani ho nevyřeší kapsle či zázračné nápoje, Přístup musí být komplexní a zahrnovat změny popsané viz výše.
Ještě vás musíme upozornit, že detox není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy (vylučované toxické látky se mohou vstřebat do placenty/ mateřského mléka a doputovat až k miminku), opatrně v případě diabetiků. Pokud se potýkáte s akutním nebo chronickým onemocněním, konzultujte postup prosím s lékařem.
Vaše úsilí budou bojkovat toxické látky, které se uvolňují z běžné používaných předmětů, proto se jim vyhněte nebo je alespoň omezte: teflonové nádobí, jednorázové kelímky na kávu, oblečení vyrobené ze syntetických materiálů jako je polyester, umělé osvěžovače vzduchu/ svíčky s parafínem a umělými vonnými esencemi, běžné čističe a prášky na praní, zahradní přípravky typu herbicidy/ insekticidy, laky na nehty, deodoranty s hliníkem, atd. Tomuto tématu se budeme věnovat v dalším blogovém článku. 😊