Naše tajné tipy, jak posílit imunitu v každé situaci

Je neuvěřitelné, že zatímco nakupujeme, pracujeme nebo v klidu sedíme u televize, naše tělo svádí neustálý boj s různými viry, bakteriemi, parazity nebo nádorovými buňkami. A my si to přitom vůbec neuvědomujeme. Právě totiž pracuje naše imunita. Nejcennější věc, kterou každý z nás v sobě nosíme. A je proto velká škoda, když svým životním stylem naši obranyschopnost podkopáváme, místo toho abychom ji podporovali. O náš obranný štít bychom se měli starat pravidelně a ne až v případě, kdy nás trápí vážné nebo chronické zdravotní komplikace.

Sousloví „Jak podpořit imunitu“ je přitom jedno z nejvyhledávanějších spojení na internetu. Je to samozřejmě díky současnému pandemickému stavu. Ale svůj vliv na to mají i chladné zimní měsíce, které jsou pro naše tělo podstatně náročnější než zbytek roku.

Co to vlastně ta imunita je?

Jde o schopnost těla bránit se cizorodým částicím z vnějšího nebo vnitřního prostředí. Někdy na to stačí naše primární bariéra – kůže, jindy musí do hry vstoupit silnější hráči. Mezi ty nejdůležitější patří bílé krvinky neboli leukocyty. Tvoří se především v kostní dřeni a brzlíku (dále také ve střevech, žaludku nebo lymfatických uzlinách). Dokáží vstoupit do krevního řečiště a nechat se transportovat tam, kde je jich třeba.

Buněk imunitního systému je mnoho druhů a každá z nich má svou specifickou funkci. Jejich sílu a efektivitu dokážeme ovlivnit sami. Především svou životosprávou, ale vliv na obranyschopnost má dokonce i naše psychika. Co ale dělat, když vyvážená strava, dostatek spánku a pohybu už pro pevné zdraví nestačí?

Imunita

Nakopněte imunitu méně známými, ale osvědčenými postupy:

Pobyt v lese - přibývá studií deklarujících pozitivní vliv pobytu v lese na naši imunitu. Japonsko dokonce zavádí tuto „lesní terapii“ jako součást své moderní medicíny.

Procházka lesem

Péče o střeva – zanesené střevo s ložisky mikro infekcí neuvěřitelně vyčerpává imunitu. Nechte mezi jídly dostatečný čas na vytrávení a zařaďte do jídelníčku fermentované potraviny (kvašená zelenina, kefír, jogurt, kysané zelí).

Fermentovaná zelenina

Snížení rizika infekcí – virovou a bakteriální zátěž zvyšujeme každodenním saháním na nákupní košíky, peníze, tlačítka ve výtahu, tankovací pistole, mobily, atd. Zkuste se vyhnout kontaktu se sliznicí – především si neumytýma rukama nesahejte do očí a nekousejte si nehty.

Otužování – nemusíte se rovnou vrhat do ledové řeky nebo rybníka. Bohatě postačí střídání teplé/studené sprchy v domácím prostředí. Začněte tím, že na konci běžného sprchování zapnete na posledních 10-15 vteřin studenou vodu. Vynechejte ale hlavu.

Síla vitálních hub – bohatý koktejl aktivních látek, především betaglukanů a adaptogenů ve vitálních houbách slouží jako ochranný štít. Obohaťte svůj jídelníček i o blahodárnou houbu Chagu, která jako jediná roste divoce a to v čistých lesích severního Finska. Imunitu podpoří i přidaný šípek.

Chaga - Vitální houba

Kousání – jídlo v ústech pořádně rozkousejte a nehltejte. Díky tomu lépe uvolníte Th17 imunitní buňky, které fungují jako prvotní obranný mechanismus před infekcí.

Sůl – snižte konzumaci soli, pokud solíte více než 5 gramů denně. Nadměrná konzumace může vést ke snížení granulocytů v našem těle, které pomáhají ničit bakterie.

Samota – pocit samoty je tichým zabijákem nejen naší dobré nálady, ale i imunity. Současný omezený kontakt mezi lidmi můžete nahradit alespoň telefonáty a online chatem. Anebo vezměte sousedova pejska na vycházku a uvidíte, s kolika pejskaři se dáte do řeči.