Non toxic průvodce

Dnešní doba bohužel přináší mnoho výzev, co se péče o naše zdraví týče. K základním pilířům, které tvoří: jídelníček, pitný režim, fyzická aktivita, spánek a psychická relaxace, přibyla i snaha minimalizovat zdroje toxických látek v našem běžném životě. Často jsou skryté v předmětech denní potřeby, kde by nás ani nenapadlo hledat jakýkoliv problém. Naše čistící mechanismy by si celkem jednoduše poradily s běžnými toxiny, které se tvoří v našem organismu, a využily především játra, ledviny, plíce a kůži k jejich eliminaci. K těmto přirozeně se vyskytujícím odpadním látkám (jako je oxid uhličitý, močovina, amoniak, kyselina mléčná, bilirubin, atd) však přibývají stovky látek z vnějšího prostředí, na které tělo již nemá kapacitu. Jedná se výhradně o látky vyrobené člověkem, které se využívají v zemědělství, průmyslu, výrobě potravin, kosmetiky, oblečení.

Vybrali jsme pro vás věci denní potřeby, kterých je vhodné se zbavit a které můžete jednoduše nahradit nezávadnou variantou. Na co si tedy dávat pozor.

Vůně v domácnosti

Parafínové svíčky se syntetickými vůněmi, osvěžovače vzduchu nebo běžné difuzéry obsahují velmi nebezpečné látky, jako jsou ftaláty, benzen, toluen, formaldehyd a mnohé další. Tyto látky narušují hormonální rovnováhu, náš imunitní systém a působí karcinogenně, tzn že přispívají ke vzniku rakoviny. Jsou velmi nebezpečné pro děti a domácí mazlíčky.

Řešení: pro provonění prostor používejte kvalitní esenciální oleje, které mají velice univerzální použití. 

Čistící přípravky

Běžné čistící prostředky včetně prášků na prádlo bohužel opět obsahují kombinaci chemických látek jako jsou fosfáty, ftaláty, chlor, atd.

Řešení: používejte čisté přírodní přípravky na bázi sody, bílého octa, peroxidu a soli. Pokud chcete přípravky obohatit o příjemnou vůni, opět sáhněte po esenciálních olejích. 

Jednorázové kelímky

Vnitřek kelímků je tvořen tenkou vrstvou plastu, která dle výzkumů při kontaktu s horkým nápojem uvolňuje těžké kovy, mikroplasty a tzv. věčné chemikálie neboli PFAS. Dopad na naše zdraví je opět v podobě poškozeného imunitního systému, narušené tvorby hormonů a plodnosti. Látky působí karcinogenně.

Řešení: Pořiďte si vlastní termohrnek, ideálně z nerez oceli nebo keramiky, který byl vyroben v EU. Vyhněte se bambusovým ekohrnkům, které často obsahují syntetická lepidla a barviva, která se při kontaktu s horkou vodou také uvolňují do nápojů.

Kosmetické výrobky

Častý zdroj látek, které neprospívají ani naší pleti, ani našemu zdraví. Jedná se o ropné deriváty, žluklé oleje, konzervanty, parfémy, barviva, těžké kovy a mnohé další. Kůže je prostupná bariéra, skrze níž i tyto toxicky působící látky pronikají do našeho krevního řečiště.

Řešení: preferujte přírodní kosmetiku na bázi rostlinných bio olejů, květových vod, vitamínů, botanických extraktů a aktivních látek. Stačí si projít složení a zůstat věrni ověřeným značkám.

Teflonové nádobí

Skrytý problém každé kuchyně. Teflonové nádobí bohužel při vysokých teplotách uvolňuje toxické látky označované jako PFAS, které budou v EU postupně zakázány právě pro negativní dopad na lidské zdraví. Čím vyšší teplota během vaření nebo množství škrábanců na teflonovém nádobí, tím více PFAS se do jídla uvolňuje.

Řešení: zbavte se teflonu a vyměňte ho opět za nerez či keramiku, ideálně s výrobou v EU, kde jsou striktní kritéria i vyšší důvěryhodnost testování nezávadnosti.

Oblečení z umělých vláken

V dnešní době je naprostá většina oblečení vyrobena z umělých (plastových) materiálů, především polyesteru. Schválně se podívejte na visačky vašeho spodního prádla, svetrů, mikin i šatů. A právě tyto materiály uvolňují velké množství mikroplastů.

Řešení: vybírejte přírodní materiály jako je bavlna. Bio bavlna je perfektní hlavně pro děti nebo i pro dospělé alespoň v oblečení, které je v přímém kontaktu s naší pokožkou (spodní prádlo, tílka, trička, atd).